Rys historyczny

Widok ogólny na plac składowy. Widoczne surowe płyty chodnikowe i drogowe oraz krawężniki drogowe, które zostaną wykorzystane do budowy traktu pieszego placu składowego oraz dioramy-podstawki dla MMZ-555                  Decyzja o utworzeniu [fikcyjnego – przyp.red.]przedsiębiorstwa produkującego prefabrykaty małogabarytowe, została podjęta w dniu 15 lipca 2023. Była ona podyktowana potrzebą samodzielnego wytwarzania elementów do budowy dróg tymczasowych i chodników w skali 1/43, ze wzglądu na ich małą dostępność na rynku. Organizacja przedsiębiorstwa napotykała szereg trudności lokalowych i sprzętowych. Komórką zajmującą się inicjowaniem produkcji, a jednocześnie pierwszą powołaną w ramach przedsiębiorstwa, był Wydział Doświadczalno-Wdrożeniowy, którego zadaniem było opracowanie technologii produkcji prefabrykatów oraz poszukiwaniem sposobów na jej usprawnienie. Opracowano szablony do wytwarzania form umożliwiających produkcję trylinki, płyt chodnikowych, krawężników drogowych i trawnikowych oraz płyt drogowych typu MON. Początkowo produkcja skupiła się na wytwarzaniu tych ostatnich, ponieważ uznano, że w pierwszej kolejności należy wybudować plac do składowania prefabrykatów schnących, który będzie jednocześnie miejscem postoju samochodów ciężarowych. Pierwszym pojazdem użytkowanym w przedsiębiorstwie był skrzyniowy STAR 20, do którego po kilku dniach dołączył STAR W-14.
Przedsiębiorstwo do dnia 25.07.2023 nosiło nazwę Zakład Produkcji Prefabrykatów Betonowych, którą zmieniono na zakład Produkcji Prefabrykatów Drobnowymiarowych. Dnia 29.07.2023 nazwę po raz kolejny zmieniono, tym razem na Wytwórnia Prefabrykatów Małogabarytowych i zatwierdzono projekt graficzny znaku firmowego. Jeszcze pod szyldem pierwszej nazwy wykonano pierwszy odlew – była to płyta chodnikowa 50 cm x 50 cm, w skali 1/43, która później posłużyła do prób technologicznych.
Wytwórnia rozbudowywała się i poszczególne jej komórki organizacyjne rozrastały się. Poza Wydziałem Doświadczalno-Wdrożeniowym funkcjonowała formiernia, szablonownia, odlewnia z mieszalnią zapraw i wydziałem obróbki poprodukcyjnej oraz plac składowy i magazyn tymczasowy.
Podczas budowy placu składowego doskonalono technologię wykonywania odlewów oraz prowadzono badania nad znalezieniem najwłaściwszych do produkcji prefabrykatów proporcji wody i gipsu oraz określano ilości mieszanki niezbędne do wykonania poszczególnych elementów, prowadząc przy tym Dziennik Produkcyjny. Płyty tworzące plac składowy ułożono 10.08.2023. Jego budowa była pierwszym ukończonym zadaniem produkcyjnym WPM.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz